Rozdávání bytů nepřizpůsobivým: kouzlení s čísly je vydáváno za úspěch

Rozdávání bytů nepřizpůsobivým: kouzlení s čísly je vydáváno za úspěch

Již druhým rokem běží v Brně velmi pochybný sociální experiment, který prosadilo současné vedení radnice a jehož hlavními strůjci jsou lidé z hnutí Žít Brno. V rámci projektu Re-rapid Housing rozdali 50 městských bytů nepřizpůsobivým spoluobčanům, nejčastěji romským rodinám. Tito nájemci navíc většinou mají vůči městu dluhy na nájemném z předchozích bytů. V Brně je přitom skoro 7 tisíc normálních žadatelů o městský byt, kteří v pořadníků čekají roky.

Úspora pár desítek tisíc, náklady 10 milionů

Nyní se autoři rozdávání bytů chlubí tím, jak je projekt úspěšný. Sociální inženýři dokládají údajnou úspěšnost projektu tím, že stát díky nim ušetřil v oblasti zdravotnictví. Čísla jsou výsledkem zvláštního experimentu, nicméně i kdyby byla pravdivá, jsou přinejmenším směšná v porovnání s celkovými náklady. „Už po prvních šesti měsících od nastěhování můžeme konstatovat, že projekt ušetřil 25 výjezdů ambulance, 19 hospitalizací a 63 léčení antibiotiky u 50 sledovaných rodin ve srovnání s kontrolní skupinou. Očekáváme, že projekt bude mít pozitivní dopad na veřejné rozpočty v oblasti zdraví,” uvedl vedoucí výzkumného týmu Štěpán Ripka z Ostravské univerzity, která má projekt vyhodnocovat.

Samozřejmě již neřekl, že náklady projektu jsou již nyní 9,7 milionu Kč z našich peněz. Ty skončily v kapsách autorů projektů kolem Žít Brno, Ostravské univerzity a neziskovky IQ Roma Servis.

Údajné vyčíslené úspory ve zdravotnictví se naopak pohybují jen v řádu desítek tisíc korun. Například jeden výjezd sanitky stojí zhruba tři tisíce korun.
Projekt si pochvaluje i primátor Vokřál, kterému evidentně nevadí rozhazování veřejných peněz a diskriminace slušných žadatelů o byt. ”Brno je průkopníkem v inovativních sociálních projektech. Jsem rád, že se tato odvaha vyplatila, a jak se ukazuje u projektu Rapid Re-Housing, je to správná cesta. V nastoleném trendu chceme i nadále pokračovat,“ uvedl Vokřál.