Politici z tradičních stran nechtějí privatizaci bytů. Víte proč?

Politici z tradičních stran nechtějí privatizaci bytů. Víte proč?

V Brně je od roku 2015 zastavená privatizace bytů. Podívejme se na důvody, proč politici tradičních stran nechtějí o privatizaci ani slyšet. Jde totiž v prvé řadě o peníze a vliv.

Město Brno vlastní zhruba 28 000 obecních bytů. To je v republice unikát. Podivný je i vysoký počet volných bytů, které město neobsazuje – je jich asi 1 500. Proč nejsou přiděleny potřebným, mladým rodinám s dětmi nebo se nevyužívají například pro seniory, kteří se chtějí přestěhovat do menších bytů, to nikdo neví. A padá tím i argument, že město potřebuje velké množství bytů pro sociální účely. Ono je totiž má a stejně je za tímto účelem neposkytuje.

Chystá se tunel ve stylu Bakaly?

Jsou dva možné scénáře, proč se současné levicovo-zeleno-populistické vedení města v čele s primátorem Vokřálem zuby nehty brání pokračování privatizace. V září minulého roku vedení města schválilo tzv. městský koncern. Sdružilo městské společnosti a řídí je centrálně pár vybraných kádrů, ovšem mimo kontrolu zastupitelů a veřejnosti.

Jeden z plánů spočívá v přesunu 28 000 bytů (i toho vašeho!) do tohoto koncernu. Pak již koaličním stranám nebude nic bránit v prodeji celého balíku bytů, zajímavého pro realitní investory. Příběh, kdy sociální demokracie prodala byty v Ostravě finančníkovi Zdeňkovi Bakalovi i s nájemníky je všeobecně známý.

Nebo rozdání bytů nepřizpůsobivým?

Druhý možný vývoj je snad ještě horší. Počítá s další etapou zvrácených sociálních experimentů ideologa neomarxismu Martina Freunda (dříve Žít Brno a nyní Piráti). Tento zastupitel, který je bohatě placen z veřejných peněz, volné byty částečně drží pro migranty a ve zbytku chce rozjet další etapu přidělování bytů nepřizpůsobivým obyvatelům. V padesáti bytech rozdaných neplatičům, nejčastěji romským rodinám, již rozjel obchod s chudobou v hodnotě 10 milionů korun. Udělat to stejné ve velkém je tak lákavé! To, že tak zničí životy lidí v okolí, ho nezajímá.

Hospodaření s byty je zajímavý byznys

Politikové napříč politickým spektrem od hnutí ANO přes ODS po Piráty nemají zájem privatizovat. Pro ně je zajímavější s byty hospodařit. V situaci, kdy na byt čekají tisíce lidí se přidělení bytu stalo výhodou, kterou může starosta nebo místostarosta nabídnout. Nejznámější a nejostudnější případy přidělení bytů přinášíme přehledně v tabulce. Je vidět, že mezi politiky napříč stranami panuje v tomto zneužití funkce shoda – jsou zde zastoupeny všechny strany přes dvacet let ovládající naše město.

Brno byty korupce

A je tu ještě zajímavý byznys správy bytového fondu a jeho údržby. Městské části si vybraly a některé tento systém stále mají, soukromé firmy, které se místo nich o byty starají. Kauza Bytasen a žaloba Městské části Brno sever na tuto správcovskou firmu, kdy mělo být nad rámec smlouvy správci vyplaceno 100 milionů (!) korun, je všeobecně známá. Věci kolem správy bytů jsou stále velmi nejasné. Například v Židenicích se stejná společnost stará o městské byty na základě soutěže z roku 1998, kdy platily zcela jiná pravidla a ceny. V Bystrci je to obdobné. Po dvaceti letech je otázkou, zda by správa šla dělat levněji a lépe.

Výnos z nájmu bytů by jako tzv. vedlejší hospodářská činnost měl být znovu investován do obecních domů. O těchto investicí však v některých městských částech rozhoduje správcovská společnost (Židenice) a město tak jen podepisuje faktury, jinde je výběr stavebních firem zdrojem konfliktů a podezření z korupce (Brno-jih za vedení starosty Kypra (ANO2011).

Když vám budou strany jako ODS, ČSSD, KDU-ČSL, STAN, TOP09, ANO2011 – prostě všichni, kdo byli při tom, říkat, že chtějí domy prodat, nevěřte jim. Měli na to dvacet let a výsledek hovoří jasněji než jejich sliby. Politici, i když říkají opak, o privatizaci bytů nestojí. Zbavili by se moci a vlivu.

Výhody současného stavu s městskými byty pro politiky:

  • Určují, kdo byt dostane a kdo ne.

  • Mají příjmy z nesmyslných sociálních projektů.

  • Možnost prodeje celého balíku bytových domů.

  • Určují, kdo bude domy spravovat.

  • Určují, kdo a co bude opravovat.