Neschopnost vedení Brna schválit územní plán ohrožuje rozvoj města

Neschopnost vedení Brna schválit územní plán ohrožuje rozvoj města

Dokážete si představit, že na místě vašeho sousedního domku vyroste mnohapatrová kancelářská budova zcela zastiňující okolí? Nebo že budou zastaveny potřebné stavby silnic na městském okruhu a kvůli tomu budete pořád stát v nekonečných kolonách? Nebo že váš stavební pozemek ztratí hodnotu na cenu orné půdy?

To vše a mnoho dalších negativních věcí hrozí Brnu kvůli tomu, že současné vedení města nedokázalo za celé své vládnutí schválit nový územní plán. Hlavní odpovědnost za to nesou náměstek pro rozvoj Martin Ander (Strana zelených) a primátor Vokřál, který nedokázal uhlídat, aby zeleno – levicoví aktivisté všech forem pod vedením Andera, tedy Strana zelených, Žít Brno, Piráti a různé aktivistické neziskovky, neblokovali práce na novém územním plánu.

Kvůli 24 let starému územní plánu rostou ceny bytů

Podoba územního plánu zásadně a dlouhodobě ovlivňuje celé město. Nastavením územního plánu lze nastartovat rozvoj města, nebo jej naopak významně utlumit. V Brně v současné době dosud platí územní plán z roku 1994. Právě to je jedním z hlavních důvodů, proč výrazně rostou ceny nemovitostí. Volné stavební parcely se totiž už vyčerpaly a nové byty se skoro nestaví, ačkoliv je o ně velký zájem. V plánu už totiž chybí plochy, které jsou označeny jako stavební. Řešení měla přinést aktualizace územního plánu, která nabízela nové možnosti rozvoje. Po soudním napadení ze strany brněnských zeleno-levicových aktivistů ji ale soud zrušil pro formální nedostatky. Developeři říkají, že pokud by aktualizace územního plánu platila, nemusely ceny bytů růst o desítky procent. Současná koalice nebyla od svého zvolení schopna prosadit ani jednu jedinou změnu územního plánu města Brna.

Zelený náměstek Ander – hlavní brzdič rozvoje města

Co bude za dva roky? Hrozí chaos a korupce

Územní plán je dokument, který řídí veškerou výstavbu ve městě. Určuje, kde se stavět smí a kde naopak zůstanou veřejné plochy, sportoviště nebo zeleň. Je však platný jen určitou dobu, poté se musí aktualizovat či schválit nový. Právě to je v Brně obrovský problém, neboť se schyluje k situaci, kdy bude jakýkoliv kontrolovaný rozvoj města nemožný.
V roce 2020 totiž podle stavebního zákona přestanou platit staré územní plány. Vedení Brna v čele s primátorem Vokřálem přitom nestíhá připravit nový. Město tak zcela přijde o základní pravidla, která určují a zprůhledňují jakoukoliv novou výstavbu. Co by to znamenalo? Moc nad tím, jestli vám za domem postaví bytový dům, autobazar nebo parkoviště, by mohl získat úředník stavebního úřadu.
Z rodinných domů kdekoliv v Brně by tak mohly vznikat mnohapatrové bytové domy či kanceláře. „Obáváme se výrazného nárůstu korupčního jednání. Od města požadujeme jasná pravidla, bez územního plánu vznikne chaos. Nikdo nebude moci určit cenu pozemků, protože o ní budou fakticky rozhodovat úředníci od stolu,“ řekl  předseda Asociace brněnských architektů a stavitelů Marek Vinter.

Zastaví se i potřebné dopravní stavby

Rok 2020 není strašákem pouze pro stavitele, kteří své záměry připravují několik let dopředu, ale také pro veřejné stavby. Pokud nebude existovat územní plán je pravděpodobné, že město nebude moci žádat o dotace na výstavbu nových hřišť, silnic a jakýchkoliv jiných staveb. Pozastaveny nebo zcela zablokovány budou zásadní městské projekty jako přestavba železničního uzlu, velký městský okruh či protipovodňová opatření.

Brno - rozvoj - velký městský okruh

Dokončit rozpracovanou verzi, nebo nový územní plánu?

Vedení města má dvě možnosti, jak se k novému územnímu plánu dopracovat. Jeden územní plán má totiž město rozpracovaný už od roku 2013. Mohlo by tedy pokračovat na jeho dokončení. Náměstek Ander ale prosazuje všemožnými prostředky často i na hraně pravidel variantu zcela nového územního plánu.  Dělá to i přesto, že je racionální, rychlejší a pro budoucnost města lepší dokončit rozpracovaný územní plán, tj. možnost první.

Zcela nový plán by znamenal výrazné zpoždění, při optimistickém odhadu do roku 2025. Pětiletá prodleva bez územního plánu výrazně ovlivní budoucnost města. Stavitelé bytů nebudou riskovat nestabilní prostředí a výstavbu bytů raději přesunou do jiných lokalit. To znamená další růst ceny bytů v Brně, větší počet dojíždějících za prací z okolních obcí a tím ještě větší chaos v dopravě.
Otázkou zůstává, proč si to Ander, Strana zelených, Piráti, Žít Brno a na ně napojené politické neziskovky přejí.

Co způsobí chybějící územní plán:

  • Další nárůst cen bytů a domů v Brně.

  • Chaos ve stavbách a libovůli úředníků.

  • Zablokování zásadních rozvojových staveb města.